Palety


Paleta to konstrukcja płaska, wykonana z różnych materiałów m.in.: drewno, plastik, tektura, styropian, metal, sklejka - służąca w głównej mierze do transportu oraz magazynowania towarów. Obecnie bez palety nie można wyobrazić sobie logistyki.


Palety używa się jako powierzchnię, na której układa się drobniejsze kartony lub inne opakownia i transportuje je w większej ilości. Konstrukcja palety została tak zaplanowana, żeby ułatwić podnoszenie jej przy pomocy wózka widłowego. Dla łatwiejszego transportu oraz biorąc pod uwagę dostosowanie hal magazynowych jak i samych centrów logistycznych – dokonano standaryzacji rozmiarów palet. Dzięki temu poznaliśmy chyba najbardziej znane określenie palety "europaleta", jest ona na boku oznaczana symbolem (EUR). Ten typ palety jest najbardziej rozpowszechniony w Europie, jej wymiar to 1200 x 800 x 144 mm obciążenie do 1000kg. Ojcem europalety jest szwedzki BT Industries, który jako pierwszy w 1950r stworzył uniwersalną paletę, która pasowała do każdego rodzaju wózka widłowego.


Spotykamy często palety z nadbudową, która ma służyć uformowaniu jednostek ładunkowych do transportu, magazynownia lub poprostu ułatwić układnaie w stosy z wykorzystaniem wózków widłowych. Można również napotkać skrzyniopalety, zrobione z aluminium lub tworzyw sztucznych, posiadające także klapę umożliwiającą zamnknięcie.


Palety wymiary:Podział palet z uwzględniem materiału z jakiego została wykonana: